Jak przedstawiać pacjentom wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego?
- Bartek Dąbrowski
- 18 cze 2023
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 5 wrz 2024
Spis treści:

Rola Rezonansu Magnetycznego (MRI) w bólu kręgosłupa pozostaje kontrowersyjna.
Nie ma wątpliwości, że wykonywanie rezonansu jest zasadne w przypadku podejrzenia „czerwonych flag” (przeciwwskazań do fizjoterapii), ale poza tym powinniśmy być rozważni w zaleceniach dotyczących wykonywania rezonansu dla każdego pacjenta.
Często powtarzam pacjentom, że ich historia i badanie funkcjonalne są o wiele bardziej pomocne niż diagnostyka obrazowa, która zazwyczaj jest najmniej ważną częścią procesu diagnostycznego.
Powinniśmy wykonywać rezonans tylko wtedy, gdy występuje prawdopodobieństwo, że wpłynie to na strategię zarządzania dolegliwością (tzw. „obrazowanie z intencją”).
Bez odpowiedniego kontekstu, badania obrazowe mogą spowodować, że niemym klinicznie zmianom strukturalnym przypiszemy dolegliwości bólowe, a u niektórych pacjentów wyniki mogą wywołać większy niepokój – pacjent nie może również „odzobaczyć" swojego badania obrazowego.
Pacjenci często odwiedzają kliniki fizjoterapii z badaniem rezonansu w poszukiwaniu porady, często zaniepokojeni językiem medycznym. Będą szukać u terapeutów opinii. Fizjoterapeuci są w kluczowej pozycji, aby mieć wpływ na zrozumienie dolegliwości pacjenta i mogą zmienić jego rozumienie problemu w pozytywnym sensie.
Często dostaję pytania, jak prowadzę konsultacje i radzę sobie z pytaniami pacjentów?
Ten artykuł podsumowuje, jak lubię do tego podchodzić. Niektórzy z was, którzy to czytają, będą mądrze kiwać głową, inni mogą przewracać oczami... Zdaję sobie sprawę, że różni medycy mają różne podejścia. Z pewnością nie jest to podejście dla wszystkich pod względem komunikacji – podobnie jak w przypadku rehabilitacji!
Pragnę zaznaczyć, że pacjenci ze złożonymi problemami lub ci z uporczywym bólem mogą uznać moją perspektywę za „redukującą”. Przyznaję, że istnieje cienka granica między próbami uspokojenia i zaszczepienia pewności siebie, a deprecjonowaniem objawów pacjenta.
Na koniec dodam, że kluczowe jest uwzględnienie również wpływu aspektów psychospołecznych. Ten artykuł jest zorientowany „patoanatomicznie”. Holistyczne podejście jest kluczem do optymalizacji wyników i „pełnej konsultacji”; ale musimy również uważać, aby nie przytłaczać pacjentów informacjami.
Priorytet aspektów biopsychospołecznych zostanie ujawniony w dokładnym wywiadzie i poznaniu pacjenta oraz poznaniu jego wcześniejszych doświadczeń; aby je zrozumieć i dostosować się. Nie musi to być zrobione na jednej sesji.
Bez zbędnych ceregieli – oto jak zwykle przekazuję pacjentom różne wyniki badań rezonansu magnetycznego.
Wynik rezonansu magnetycznego bez zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie
„Mam świetnie wieści – nie ma znaków uszkodzenia lub kontuzji… nie masz zepsutego kręgosłupa”- jest on w tej chwili po prostu niezadowolony. Nie ma powodu, dla którego nie mielibyśmy pomóc Ci wrócić do aktywności, którą kochasz i zacząć działać”.

Pacjent: Więc dlaczego mnie boli…?
„Rezonans nie jest badaniem bólu”- twój ból może pochodzić z innych struktur – bardzo często mięśni lub jego wyściółki (powięzi), a tego rezonans nam nie pokaże. Stawy i dyski międzykręgowe również mogą powodować dyskomfort i sztywność bez realnego uszkodzenia kręgosłupa. Po prostu podrażniają tkanki ”.
„Twój rezonans mówi nam to, że ból na przestrzeni lat nie stanowił skumulowanego uszkodzenia. Ból może z czasem stać się nieproporcjonalny i nie odzwierciedlać tego, co dzieje się pod spodem. To powinno dać ci pewność, że do pewnego stopnia poradzisz sobie z dyskomfortem”.
Normalne zmiany zwyrodnieniowe związane ze starzeniem
„Spodziewaliśmy się, że MRI pokaże zmiany, które występują u wielu zdrowych i aktywnych osób, które funkcjonują bez bólu. Pomyśl o tych zmianach nich jak o zmarszczkach – nie wyglądają dobrze – ale nie bolą”.

„Kiedy dochodzimy do 40 roku życia, 50% osób będzie miała zmiany w kręgosłupie takie jak wypuklina dysku lub oznaki zużycia. Jest to powszechne zjawisko i nie ma się czym martwić. Twoje plecy nadal są stabilne i silne, a przy wsparciu fizjoterapią, możemy pomóc ci wrócić do normalnego życia”.
Przepuklina dysku
„Rezonans magnetyczny potwierdza to, o czym rozmawialiśmy podczas pierwszej wizyty – wypuklina prawdopodobnie powoli następowała w czasie – dysk nie jest słaby, delikatny i nie wypadł” – po prostu osiągnął punkt, w którym płata figle i powoduje podrażnienie sąsiedniego nerwu”.

„Większość zaostrzeń rwy kulszowej poprawia się po 6 tygodniach. W tym czasie nie bój się ruszać – to bezpieczne! – możesz wziąć leki, które na to pomogą”.
„Jeżeli ból nie będzie ustępował, a będzie pogarszał Twoją jakość życia, rezonans pozwoli nam w bezpieczny sposób zaaplikować zastrzyk uspokajający nerw, co pozwoli na efektywniejszą współpracę z fizjoterapeutą”.
Uwaga!
„Chociaż bardzo rzadko, niewielka część pacjentów z przepuklinami dysku może doświadczać zmian w zdolności kontrolowania moczu lub stolca lub odczuwać drętwienie typu korzeniowego podczas wycierania (na ubikacji). Jeśli doświadczysz takich objawów lub zaczniesz odczuwać również ból w drugiej nodze, ważne jest, aby natychmiast zasięgnąć porady lekarza”.
Pacjent: „Czy przepuklina zniknie? – na pewno wymaga usunięcia.”
„Czasami duże przepukliny zmniejszają się, ale nie jest to konieczne, aby ból ustąpił. Nerw jest w stanie zapalnym i ustabilizuje się w większości przypadków, bez konieczności usuwania dysku lub wchłaniania wybrzuszenia.
Nerw jest również rzadko uszkadzany przez wypukliny, ale będziemy uważnie obserwować twój ból i siłę. Powtarzanie rezonansu magnetycznego nie jest potrzebne, aby ocenić, czy Twój stan się poprawia; interesuje nas tylko poziom bólu i to jak kręgosłup będzie funkcjonował.
Zmiany typu Modic 1
„Niektórzy uważają, że może to sugerować, że dysk jest nieszczęśliwy – te zmiany mogą dobrze opisywać ból, który owija się wokół bioder i pośladków… oznacza to po prostu, że być może będziemy musieli się trochę cofnąć w procesie leczenia, a następnie stopniowo eksponować na ruch.
Pomaga nam to zrozumieć, że chociaż ból odczuwany jest w innym miejscu, nie musimy wykonywać dodatkowych badań bioder czy miednicy”.

Stenoza kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym
„Z biegiem czasu stawy i dyski spowodowały zwężenie tuneli nerwowych, dlatego odczuwasz ból w nogach podczas chodzenia, a także w niektórych pozycjach, takich jak odchylanie się do tyłu. Nadal można bezpiecznie wykonywać ćwiczenia, tylko musimy sprytnie do tego podejść”.

Pacjent – „Czy zastrzyk pomoże?”
„Zastrzyki, tak dobrze nie działają w stenozie odcinka lędźwiowego. Ale wykazano, że niektóre ćwiczenia i trening siłowy może poprawić twój ból i wytrzymałość – celem jest dostosowanie ćwiczeń do twoich potrzeb i zapewnienie narzędzi do samodzielnego radzenia sobie z objawami”.
Kręgozmyk
„Wiem, że rezonans może wyglądać trochę przerażająco – ale jest to zaskakująco powszechny stan u pacjentów, a Twoje plecy nadal są bardzo stabilne. Prowadzę profesjonalnych graczy rugby z takimi dolegliwościami, a oni mimo tego nadal mogą całkowicie bezpieczne uprawiać sport kontaktowy na wysokim poziomie”.

Mam nadzieję, że ten blog pomógł podzielić się spostrzeżeniami na temat mojego podejścia do przekazywania pacjentom wyników MRI kręgosłupa lędźwiowego. Zdaję sobie sprawę, że różni klinicyści mają różne podejścia i z pewnością nie ma uniwersalnego sposobu komunikowania się między pacjentami.
#rehabilitacja #fizjoterapia #bólkręgosłupa #fizjoterapiapłońsk #fizjoterapeuta #rehabilitacjapłońsk #terapiamanualna #rwakulszowa
Comments