Czy możesz bezpiecznie ćwiczyć z bólem kręgosłupa?
- Bartek Dąbrowski
- 28 wrz 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 15 wrz 2024
Problemy aparatu ruchu są jednymi z najczęstszych i najbardziej kosztownych dolegliwości na świecie. Uważa się, że ból krzyża jest najczęstszą przyczyną długotrwałego życia z niepełnosprawnością, wyprzedzając takie stany depresja, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory.

Proponuje się, aby nowoczesne terapie zarządzania przewlekłym bólem i zaburzeń mięśniowo-szkieletowych opierały się na programach, które obciążają tkanki, w ruchach i czynnościach, które tymczasowo odtwarzają ból i objawy pacjentów.
Ból przewlekły, w większości nie koreluje z uszkodzeniem tkanek, a czynniki psychospołeczne, takie jak katastrofizacja (nadmierny lęk, błędne postrzeganie bólu jako zagrożenie) odgrywają ważną rolę w kształtowaniu reakcji na ból.
Jakie korzyści możemy uzyskać podczas zezwalania na ból podczas ćwiczeń?
🟢 zmniejszenie wrażliwości na ból
🟢 aktywacja znieczulenia wywołanego wysiłkiem fizycznym (analgezja)
🟢 zmniejszenie kinezjofobii i/lub katastrofizacji
Co więcej, dopuszczenie do bólu podczas ćwiczeń może pomóc w podniesieniu poziomu ogólnej aktywności fizycznej (np. spacerowania), co zapewnia wiele innych korzyści zdrowotnych.
Zaleca się, aby ćwiczenia były wykonywane w skali bólu 2-3/10. Należy uważać również na zaostrzanie dolegliwości w czasie.
➡️ Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznym trenowaniu z bólem?
Sprawdź nasze inne artykuły i poradniki, które pomogą Ci w świadomym podejściu do aktywności fizycznej, nawet przy dolegliwościach kręgosłupa.
Źródło:
[1] Should exercises be painful in the management of chronic musculoskeletal pain? A systematic review and meta-analysis Benjamin E Smith, et al.
Comments